Zahájení školního roku v základní a mateřské škole 2. 9. 2019

Informace o slavnostním zahájení školního roku v základní škole a zahájení provozu mateřské školy najdete po kliknutí na nadpis článku.

Oznámení o provozu Základní školy a Mateřské školy Uherské Hradiště, Šafaříkova v období hlavních prázdnin 1. 7. 2019

Oznámení ředitele školy zobrazíte kliknutím na nadpis tohoto článku.

Pancake day

Seznamujeme se s velikonočními zvyky v jiných zemích.

Velikonoční svátky jsou tady.

Už víme, jak to o Velikonocích chodí u nás. V rámci multikulturní výchovy a výuky anglického jazyka poznáváme, jaké zvyky dodržují v zemích, kde se mluví anglicky.

Tak jsme měli možnost dovědět se, že předvelikonoční úterý je známé jako Pancake day. Den, kdy americké a anglické rodiny nasmaží a spořádají mnoho palačinek.

Tamní tradice říká, že se Palačinkový den slaví na počest hospodyně, která v tento den smažila palačinky, když v tu chvílí zaslechla kostelní zvon, který zval ke zpovědi. Ihned vyběhla rychle z domu, aniž by si všimla, že má na sobě ještě zástěru a v ruce drží pánvičku s rozpáleným olejem a palačinkou.

Od té doby se na masopustní úterý pořádají ve městě Olney v hrabství Buckinghamshire i v celé Anglii palačinkové závody, kterých se mohou zúčastnit pouze ženy, které na sobě mají sukni a zástěru, čepeček a v ruce pánvičku s palačinkou, kterou musí v daných intervalech navíc obracet. Vybíhá se v 11.55 a běží se téměř 400 metrů ke kostelu.

My jsme sice závody nepořádali, ale palačinky jsme si připravili. Naučili jsme se nejen připravit těsto, ale i usmažit je. U někoho bylo vrcholem celé přípravy obracení palačinek ve vzduchu.

Hotové palačinky už byly jen odměnou za dobře vykonanou práci.