Noční město

Kluci z V. třídy na noční historické prohlídce Uherského Hradiště.

V úterý 25. června jsme rádi přijali pozvání paní doktorky Blanky Rašticové a vydali se spolu s ní na noční prohlídku našeho města.

Úderem osmé hodiny večerní u Rozárky na druhém náměstí jsme se plni očekávání setkali s paní doktorkou. Její poutavé vyprávění nás zavedlo do středověku, do doby, kdy naše město vzniklo a postupně se začalo rozvíjet.

Do františkánského kláštera jsme vstoupili potemnělým sklepením, které jsme důkladně prozkoumali za svitu mobilních telefonů. Okouzleni jsme byli nádherným refektářem, kterému se ve staročeštině říkalo večeřadlo, protože františkánští mniši se zde setkávali právě u večeře. Překvapila nás tajná chodba i krásná výzdoba.

Dalším zastavením byla Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana, dříve židovská synagoga. Z její kopule jsme viděli kouzelný západ slunce, hradišťské střechy i vzdálené lesy, hrad Buchlov, kapli sv. Barbory i malebný kostelík sv. Rocha.

Posledním navštíveným objektem byl farní kostel sv. Františka Xaverského na Masarykově náměstí, kde se nám kromě paní doktorky Rašticové věnoval i dlouholetý kostelník pan Kaška, od kterého jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací.

V kostele na kluky čekalo překvapení. Na stropě mezi portréty evangelistů totiž našli svá jména - Jakub, Filip a Šimon.

Unaveni horkem i množstvím zajímavých informací, ale spokojení s nevšedním zážitkem, jsme se ve 23 hodin vydali ke škole. A za půl hodinky už všichni leželi ve svých spacácích a oddychovali jako nemluvňátka.

Milé paní doktorce Rašticové posíláme velké poděkování za krásný večer. Velmi se těšíme na podzim, kdy nás, jako autorka výstavy, provede expozicí Dějin města Uherské Hradiště.