Den autismu

Naše škola podpořila informovanost veřejnosti o autismu.

Valná hromada Organizace spojených národů rozhodla v prosinci roku 2007, že 2. duben bude Světovým dnem autismu.

I letos jsme se rádi k této akci připojili. Nejen proto, že z celkového počtu přibližně sta žáků navštěvujících naši mateřskou a základní školu se s tímto neurovývojovým postižením potýká téměř třetina.  Cílem události bylo zvýšit povědomí o autismu mezi dětmi a pedagogy běžných základních škol i mezi širokou veřejností.

Akce se tradičně uskutečnila pod záštitou starosty města Uh. Hradiště pana Ing. Stanislava Blahy a po celý týden je modře osvícena i naše radnice.

Symbol puzzle a modrá barva propojily celý den.

Navázali jsme na spolupráci s kinem Hvězda a dopoledne zahájili v tamním vestibulu dílničkami pro mladší žáky ze spřátelených škol.

Děti tak svou účastí nejen podpořily Světový den porozumění autismu, ale také se pobavily a více se dozvěděly o problematice autismu. Svým vlastnoručně malovaným dílkem puzzle se zapojily do velké společné mozaiky, podívaly se na krátký animovaný film, který jim přiblížil život s autismem (https://www.youtube.com/watch?v=KSgXkVi0E_k), určovaly a zpívaly písničky podle vizualizovaného textu. Vyzkoušely orientovat se v prostoru po krátkém točení, skákaly nevšedního panáka, otestovaly si svou zručnost lovením v koši, spolupráci procvičily společnou snahou dostat míček z krabice a trefu prověřily hodem na cíl. Odměnou jim byly modře laděné bonbony a hlavně limonáda a balónek, který si odnesly.

Žáci druhého stupně pozvaných škol potom navštívili projekci v sále kina a shlédli švédský film Simonův vesmír. Film vtipnou formou pojednává o osmnáctiletém chlapci s Aspergerovým syndromem a jeho snaze pomoci bratrovi najít přítelkyni.

Dopolední akce s dílničkami a promítáním se zúčastnilo téměř 500 žáků ze ZŠ Větrná, ZŠ Buchlovice, ZŠ Jarošov, ZŠ UNESCO, ZŠ Sportovní, ZŠ Kunovice U Pálenice, ZŠ Za Alejí, ZŠ Palackého a v neposlední řadě žáci naší školy.

Do aktivit se zapojily i děti z několika okolních mateřských škol.

Děkujeme za vaši účast a podporu!

V 17:30 akci završila vernisáž portrétů našich žáků pořízených studenty SUPŠ UH pod vedením paní Jaromíry Slívové, vystavených spolu s výtvarnými pracemi žáků 6. B ZŠ Větrná, 5. B ZŠ Sportovní a 5. A ZŠ UNESCO na téma „Jak si představuji autistu“ doplněná autoportréty našich žáků. Vernisáž byla podbarvena muzikoterapeutickým vystoupením paní Miroslavy Veselé se dvěma našimi žáky. Po vernisáži následovalo promítání filmu Simonův vesmír pro veřejnost s volným vstupem.

Celá akce by se nemohla uskutečnit bez podpory pana starosty a našich sponzorů.

S realizací dílniček pomohly šikovné studentky prvního ročníku zdravotnického oboru SŠPHZ UH, s přípravou výstavy paní Hana Klinkovská.

Ze srdce všem děkujeme!

Reportáž TV Slovácko o akci:

Slovácký deník o akci: (.png, 541.56 KB)