Na modré vlně

Světový den porozumění autismu proteplený nekonečnou šálou.

Ve čtvrtek 30. března 2023 proběhlo tradiční připomenutí Světového dne porozumění autismu, které připadá na 2. duben. Jak jsme již zmiňovali v minulých článcích, letos se celá akce nesla na modré vlně.

Jako již několik minulých let se hlavní základnou pro tuto událost stalo uherskohradišťské kino Hvězda. Dopolední dílničky pro žáky spřátelených základních škol proběhly ve veselé a tvůrčí atmosféře při plnění několika úkolů. Žáci měli možnost dovědět se co to autismus je a jak se projevuje, vyzkoušeli si sestavit procesní schéma každodenních činností, jejich dílek puzzle se mohl stát součástí tradiční mozaiky, zazpívali si vizualizovanou písničku a doplnili síly modrým občerstvením. V neposlední řadě měli šanci tipovat délku „nekonečné šály“. To vše proložili několika pohybovými aktivitami i zvěčněním se v tematickém fotokoutku. Po těchto aktivitách následovalo promítání filmu Simonův vesmír, kde měli možnost vcítit se do mladého muže s autismem, který se snaží řešit vztahové problémy svých nejbližších. Památkou na prožité dopoledne byl modrý balónek, který si každý s sebou odnášel do své školy. Celé této dopolední akce se zúčastnilo bezmála 250 žáků a učitelů ze ZŠ Za Alejí, ZŠ UNESCO, ZŠ Větrná, ZŠ Sportovní, ZŠ Kunovice U Pálenice i ze ZŠ Ostrožská Nová Ves a Jalubí. K těm se přidali i klienti DZP Kunovice Cihlářská a nechyběli samozřejmě ani naši žáci.

Odpolední vernisáž se už nesla v klidnější atmosféře. Událost uvedl ředitel naší školy pan Karel Zerzáň a celou atmosféru ještě více povzneslo hudební a pěvecké vystoupení dětského folklorního souboru Omladinka. Vše jsme si plně užili i díky bohatému rautu, který nám pomohli připravit rodiče našich žáků. Patří jim za to velký dík. I po vernisáži následovala další filmová projekce.

Symbolem celé události se stala „nekonečná šála“, vytvořená mnoha známými i neznámými podporovateli, kterou lze spolu s výtvarnými díly našich žáků do 16. 4.  vidět v prostorách kina. Do ukončení výstavy je možnost zúčastnit se i tipovací soutěže délky šály. Nejbližší tip bude odměněn!

Ve dnech od 30. března do 4. dubna ve večerních a nočních hodinách máte také příležitost vidět modře nasvícenou uherskohradišťskou radnici, po vzoru důležitých světových budov.

Celá akce se uskutečnila pod záštitou starosty města pana Ing. Stanislava Blahy. Akci také podpořilo Město Uherské Hradiště, Městská kina Uherské Hradiště, Region Slovácko, ZUŠ a SUPŠ Uherské Hradiště a Agentura NP v.o.s. Staré Město.

Velký dík patří všem zaměstnancům naší školy a mnoha rodičům našich žáků, kteří neuvěřitelným nasazením celou akci zorganizovali a uskutečnili, připravili raut, upekli perníková puzzle, upletli minišály na dárkové lahve a udělali ještě mnoho dalšího.

Bez vás by to nešlo.

Dopolední program pro základní školy

Vernisáž výstavy prací žáků školy

Fotografie z fotokoutku

Fotografie z fotokoutku v plném rozlišení si můžete stáhnout zde.

Reportáž TV Slovácko z 8. 4. 2023