Den Země 2021

Připojujeme se k celosvětovým oslavám Dne Země.

Den Země je každoroční celosvětová událost organizovaná 22. dubna a zaměřená na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Poprvé byl Den Země slaven v roce 1970 a dnes slaví Den Země víc než miliarda lidí ve více jak 193 státech světa.

I my jsme se zapojili do oslav a různými způsoby si připomínali důležitost péče a ochrany životního prostředí. Každá třída pojala tento svátek po svém, ale všechny spojovala stejná myšlenka.

Ve IV. a V. třídě žáci pracovali na výrobě hmyzího hotelu, který by měl do školní zahrady přilákat užitečné druhy hmyzu. Dílo se podařilo a teď zbývá čekat na první obyvatele hmyzího domečku. Zároveň jsme si zopakovali naše povědomí o třídění odpadu a významu recyklace. V rámci našich vycházek a výletů po okolí si všímáme množství odpadků, které patří do koše, ale často končí na chodníku, v trávě nebo ve křoví. To nás navedlo ke zjišťování informací o době rozkladu pohozených odpadků v přírodě. Odhodit žvýkačku trvá sekundu, ale její rozklad padesát let. PET láhev se rozloží za sto let a skleněná láhev od piva se nerozloží nikdy.

V VIII. třídě žáci pozorovali probouzející se přírodu, poznávali první jarní květiny, kvetoucí keře a stromy, hmyz a ptáky a vše zaznamenávali do Hledačky a také výtvarně ztvárnili. Zasadili semínka kytek do truhlíku a pečlivě se o ně budou starat a sledovat, jak rostou.

V VI. třídě jsem si povídali o Dni Země, jak se máme všichni chovat k naší přírodě a přiložit ruku k dílu například pomocí třídění a recyklace, aby naše planeta Země byla zdravá a čistá. Jednu takovou jsme si vyrobili v pracovní a výtvarné výchově.

I. třídě si žáci zopakovali, jak je pro nás čistá planeta Země důležitá. Každý z nás i maličkostí k tomu může přispět. Povídali jsme si o třídění a recyklaci odpadu a zasadili jsme si jarní cibuli a květiny. Se spolužáky z vedlejší třídy si žáci zazpívali a poslechli pohádku a poznávali různé druhy jarních květin.

V II. třídě - byla naše planeta Země tématem celotýdenních aktivit: Země jako součást Sluneční soustavy, zabývali jsme se problematikou čistoty ovzduší, třídění odpadů, také jsme stříhali, lepili, vykreslovali... Závěr týdne byl zakončen projektovým dnem - společně s X třídou jsme si všechno zopakovali a vyrobili jsme si květinovou duhu!

Také ve III. třídě se žáci zapojili do oslav Dne Země. Nejprve se společně s první třídou seznámili s květinami a bylinami, shlédli krátký animovaný příběh o jarní zahradě, zazpívalí si a zacvičili. Také si vyzkoušeli práci zahradníka – zasadili sazenice jahod a okrasných květin – afrikánů, nechali naklíčit hrášek a řeřichu.Zahradničení doplnili prací s obrázky a semeny zeleniny. Ve výtvarné výchově vytvořili technikou tisku krásné obrázky jahod, na které se už všichni těšíme.

X. třídě se ve znamení Dne Země nesla většina týdne. Ve středu jsme se vydali do Kunovského lesa na medvědí česnek a cestou si všímali všeho, čím se lidé snaží přírodě ulehčit to, že ji využíváme. Byly to například možnosti třídění odpadu a na dálku také prohlídka čističky odpadních vod. V lese jsme si užili volného pohybu! Medvědí česnek byl potom přísadou do pizzy upečené ve čtvrtek. Nejdůležitější byl ale pátek. Sešli jsme se společně se spolužáky ze II. třídy a od naší školy, přes ulici, město, stát, kontinent... jsme se dostali až k planetě, na které žijeme a o kterou musíme pečovat. Připomenuli jsme si, jak na to. Po svačině následovala výprava do okolí školy se sběrem květů, ze kterých jsme potom vytvořili duhu kolem své poloviny zeměkoule. Před obědem se naše dvě třídy opět sešly a obě polokoule jsme spojili v jednu zeměkouli. Při oslavě Dne Země si musíme připomínat, že myslet na přírodu je třeba každý den.

V IX. třídě jsme slavili Den Země celý týden. Hned v pondělí jsme vysadili všechny kontinenty, které se nám do pátku krásně zazelenaly. Na videu a následně ve výtvarné výchově jsme se seznámili s pohyby Země okolo Slunce. A to, že Země je opravdu kulatá, nám bude připomínat pamětní medaile, kterou jsme si vyrobili v rámci pracovní výchovy.