Na modré vlně

„Nekonečná šála“ dostává své finální rozměry.

Symbolem autismu je obvykle modrá barva a puzzle. Ty jsme pro tento rok doplnili vlnou. Vlnou jako spojujícím vláknem, nebo vodní vlnou, která se přelévá, je nestabilní a neuchopitelná, jako svět pro osoby s poruchou autistického spektra (PAS).

Výtvarné tvoření tohoto školního roku v čele s malováním v plenéru se neslo ve jménu ústředního tématu „Na modré vlně“. Výtvory bude možné vidět na výstavě zahájené 30. 3. v 16:30 hod vernisáží v uherskohradišťském Kině Hvězda. Tam se završí každoroční akce naší školy, pořádaná k příležitosti Světového dne porozumění autismu. Ta je každoročně určena zejména žákům spřátelených základních škol v našem okrese i široké veřejnosti.

Výstava potrvá do 16. 4. 2023.

Do tohoto data máte také možnost tipovat délku šály, upletené ve výzvě „Nekonečná šála“. Ta přibližně od prosince minulého roku po přelom února a března vyzývala k pletení nebo háčkování šály z modré vlny šířky cca 15 cm, jejíž části jsme spojili v jednu „nekonečně“ dlouhou šálu.

Co myslíte? Jak dlouhá je ta šála?

Tipněte si délku této modré šály, která bude spolu s výtvarnými díly na výstavě k vidění. Vstupte do tipovacího formuláře zde.

Vítěz tipovací soutěže bude odměněn luxusní, ručně pletenou šálou (běžných rozměrů😊).

Tipovat můžete přímo v místě výstavy, nebo pomocí QR kódu v galerii fotografií.

Neuvěřitelně milým překvapením pro nás bylo množství částí šál, které se začaly shromažďovat v naší škole. V současné době, kdy přišíváme poslední kusy, šála dosahuje opravdu nečekané délky.

Každá část má svůj příběh. Ať měří kousek, nebo mnoho metrů. Víme o paních ve věku kolem osmdesáti let, které pletou celý život a nenechaly si tuto příležitost ujít jako o těch, které po letech oprášily jehlice a šálu vzaly jako výzvu. Víme dokonce o minimálně dvou částech šály, které pletli muži. Také o dětech, které s pomocí babiček nebo maminek podlehly kouzlu pletení. Zahanbit se nedali ani rodiče a příbuzní našich žáků, stejně jako samotní naši žáci. Části přicházely nejen z našeho okresu ale třeba z Velkého Meziříčí nebo Brna.

Byly nám doručovány tašky s krásnými bezejmennými šálami ale i šály s pozdravy a milými vzkazy. Pár jich bylo ve formě fotografií, které si můžete prohlédnout ve fotogalerii níže.

Do školy přišly příspěvky klientů a zaměstnankyň DZR Uh. Hradiště Štěpnice, DZP Kunovice Na Bělince i DZP Cihlářská, kteří se vybičovali k neuvěřitelným výkonům. Někdy se zapojily paní učitelky jiných škol se svými žáky a jejich rodinami (https://www.zsunesco.cz/novinka/na-modre-vlne-1-c), pletl i DDM Šikula (https://www.facebook.com/ddmsikula), část pochází ze SŠ zdravotnické. Mnohé pletací příběhy nám zůstaly utajené a omlouvám se všem, kteří „nekonečnou“ šálu Dne autismu pletli a nebyli zmíněni.

Všem Vám velmi děkujeme za Vaši podporu a ať jste pletli nebo nám fandili, všechny Vás srdečně zveme na vernisáž s promítáním filmu nebo výstavu samotnou.

Těšíme se na Vás!